02 birželio 2015

Haruki Murakami "1Q84"

Location: Mikelis, Suomija
Kadangi nemoku rašyti recenzijų, tad trumpai noriu papasakoti (ir galbūt sau pasižymėti) ką skaičiau ir ar man patiko. Skaitymas paskutiniu metu nebuvo labai dažnas "dalykas", neskyriau jam daug laiko tarp "studijinių" skaitymų. Tad visas tris H.Murakami 1Q84 knygas (prisipažinsiu) perskaičiau per tris mėnesius (gėda). Skaičiau anglų kalba, galbūt tas šiek tiek mane pristabdė, bet gal tai tik pasiteisinimas. Taip gavosi, kad visos trys knygos pakliuvo man po ranka vienu metu, tad neskaidysiu atskirai kiekvienos.

Haruki Murakami 1Q84
Mano vertinimas: 4/5 (1 - neverta net bandyti (neprisiverčiau perskaityti visos), 2 - nepatiko, 3 - nei patiko nei nepatiko, vidutiniška knyga, 4 - man patiko, 5 - man labai patiko, skaitysiu ir antrą, ir trečią kartą)

Mano nuomonė: Tai tikrai nebuvo ta knygų trilogija, apie kurią kalbėdama "kaifuočiau". Man nelabai patinka fantastika, kuri iš tikrųjų taip netikėtai atsirado pirmojoje knygoje. Nuo to pasisukęs posūkis privertė kiek kitaip pažvelgti į šias knygas. Pradžioje tikėjausi (nes dažnai neskaitau anotacijų) tiesiog knygos su paslaptim, kurią bandžiau atspėti. Buvo įvairiausių spėjimų ir nuomonės keitėsi gan dažnai, vėliau atsiradus fantazijos užuomazgai, supratau, kad knygoje gali būti visko. O taip ir buvo, ir maži žmogeliukai išlindę iš negyvos ožkos burnos, daug žinanti mergaitė Eriko Fucada, du mėnuliai, pastojimas be lytinių santykių (kaip mergelės Marijos?) ir t.t. Žodžiu, kuo toliau tuo labiau knyga darėsi nuspėjamesnė, juk visko gali būti, gi tai fantastika. Pirmų dviejų knygų pabaigos iš tikrųjų intriguojančios ir jas užvertus norisi atsiversti sekančią. Paskutinė (trečioji) knyga nuvylė, tikėjausi kitokios pabaigos. Iš tikrųjų interpretacijoms šios knygos yra tobulas šaltinis, nes galima daug rasti už ko užsikabinti, deja, galbūt per ilgai skaičiau šias knygas, kad prisiminčiau visas detales.

Pirmos knygos anotacija: Ar skaitėte George’o Orwello romaną 1984-ieji? Ar kada jautėte, kad kažkas jus stebi? Didysis Brolis, o gal Mažieji žmonės?
Murakami naują savo romaną, tiksliau, romanų trilogiją, neatsitiktinai pavadino 1Q84. Tai nuoroda į George’o Orwello romaną 1984-ieji. Šįkart rašytojas permąsto istorijos ir ateities sąvokas, jo personažai ima pasimesti laike, pasirodo ir manipuliacinių teorijų, Orwello Didįjį Brolį keičia Mažieji žmonės, naktį vejantys oro lėliukę. Veiksmas vyksta tarsi 1984-aisiais, tačiau Aomamė pradeda abejoti, ar tai tikrai tie metai, nes realybė skyla, tįsta, nyksta… „Šį naują pasaulį ji nusprendė vadinti 1Q84-aisiais. Q – tai klaustukas – question-mark. Jis reiškia abejonę.“
Kaip ir ankstesniuose romanuose, Murakami kuria intriguojančius personažus: tai dvikovos instruktorė, kuri laisvalaikiu pagal užsakymą žudo vyrus, matematikos mokytojas, po darbo rašantis nespausdinamus romanus, paslaptinga septyniolikmetė Fukaeri, kurios kūrinys atsiunčiamas literatūriniam konkursui, ir kiti ne mažiau rafinuoti asmenys. Pirmoje trilogijos dalyje netikėtai ima pintis jų gyvenimai, ir viską apgaubia švelni mistika, neleidžianti užversti knygos neperskaičius dar ir dar vieno puslapio ir laukti tęsinio.
Murakami – neabejotinai garsiausias iš gyvų japonų rašytojų. Jo kūryba vertinama ir interpretuojama itin skirtingai: ji priskiriama net prie fantastinių ar mitologinių romanų, romanų alegorijų, antiutopijų. Rašytojo braižas lyginamas su Kōbō Abe’s, J. L. Borgeso, G. G. Márquezo, K. Vonneguto, M. Pavičiaus tekstais.
Murakami pasakojimai pasižymi muzikalumu, jo noveles mėgsta kino kūrėjai, o pats rašytojas dar vadinamas japonų literatūros Davidu Lynchu. 2006 metais Murakami buvo pagerbtas Franzo Kafkos apdovanojimu.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą